פיגמנטציה: גורמים, סוגי טיפול ואיך להעלים פיגמנטציה.

פיגמנטציה: גורמים, סוגי טיפול ואיך להעלים פיגמנטציה.

הכתמים שמופיעים לנו על הפנים לא חייבים להישאר שם לתמיד – את חלקם ניתן להעלים ואחרים ניתנים לטשטוש.

חודש אוקטובר בעיצומו, זו בדיוק העונה להפעיל נגד הכתמים את האמצעים הקוסמטיים המודרניים העומדים לרשותנו.

אז איך להעלים פיגמנטציה בפנים? בואי נראה.

אם עד היום חשבת שבצל ניתן לנמנם, טעית!

בצל לא ניתן לקבל הגנה מקסימאלית מקרני השמש- שהייה בצל עדיפה כמובן על חשיפה ישירה לשמש, אבל לא תקבלי הגנה מלאה מקרני השמש ה מוחזרות אלינו מחול הים, מהמים וגם עלולות לחדור מתחת לשמשייה או לציליה.

זו סיבה טובה מספיק בשביל להשתמש באמצעי הגנה נוספים כגון: כובע, משקפי שמש וכמובן תכשירי הגנה. במאמר זה נתייחס לתופעת הפיגמנטציה, כיצד היא נוצרת ואיך ניתן לטפל בה. 

מהי פיגמנטציה?

הפיגמנטציה היא למעשה כתם על העור הנוצר מריכוז של פיגמנט כהה שנקרא מלנין בשכבות העור השונות.

המלנין הוא הפיגמנט האחראי לצבע השיער, העיניים ולצבע העור. 

הוא נוצר בעומק האפידרמיס (שזו שכבת העור החיצונית). כשכתמי העור מופיעים על הפנים, באזור המחשוף, בגב ובכפות הידיים סימן שיש הצטברות של פיגמנט המלנין.

תפקידו של המלנין הוא להגן על העור מפני נזקי UV שמגיעים מקרני השמש. כשהעור נחשף לקרני UV, הגוף מפריש כמויות גדולות של מלנין.

הדבר הזה בא לידי ביטוי באופן חיצוני וזה למעשה השיזוף. במילים אחרות: השיזוף הוא למעשה מערכת ההגנה שלנו מפני נזקי השמש.

כל חשיפה לשמש מרגע הולדתינו נצרבת בזיכרון העור ואותם התאים החשופים מייצרים עודף מלנין. בסופו של התהליך נוצר כתם לא אסתטי על פני העור. 

פיגמנטציה

גורמים שכיחים לתופעת הפיגמנטציה

כאמור, השמש אחראית לתופעת הפיגמנטציה אולם ישנה סיבה משמעותית נוספת להופעתם של כתמי המלנין על העור והיא נקראת פיגמנטציה הורמונלית, מלזמה או בשמה הנפוץ: כתמי הריון.

נשים בגיל הפוריות "זוכות" להכיר את הכתמים הללו באזורים שונים בפנים, פעמים רבות במהלך הריון או בעקבות נטילת גלולות. 

סיבות אחרות להופעת כתמי פיגמנטציה יכולות להיות תורשתיות, כתוצאה ממתח נפשי, מחסור בוויטמינים מסוימים, שימוש בתרופות פוטוסנסטיביות) רגישות לשמש,פציעה, חבלה או מחלות שונות.

גם טיפולים להסרת שיער שאינם מבוקרים או שימוש בחומרי קוסמטיקה פעילים בצורה לא נכונה או ללא הדרכה, עשויים לייצר פיגמנטציה. 

גורמים, סוגי טיפול ואיך להעלים פיגמנטציה

דרכי הטיפול בפיגמנטציה

אז איך להעלים פיגמנטציה בפנים? הטיפולים הקוסמטיים מתאימים לטיפול בכתמי פיגמנטציה, מבוססים על הבזקי אור IPL – והן בתכשירים פעילים וצריכים להיעשות בצורה הדרגתית ומבוקרת. התכשירים מכילים ריכוזים שונים של חומרים, חומצות צמחיות בעלות תכונות ההבהרה.

חלק מהתכשירים מדכאים את הייצור העודף של המלנין.

אחרים, כמו רטינול וחומצות אלפא הידרוקסיות גורמים להבהרת הכתם על ידי קילוף עדין של העור, הסרת תאים המכילים עודף פיגמנט ופועלים ברובד השיטחי בשכבת הקרנית.

ישנם טיפולים רבים להבהרת העור, רק לאחר אבחון נכון תוך כדי התחשבות בצבע העור, מצב הורמונאלי, נכונות המטופל/ת להתמיד בתהליך הבהרת הכתמים נוכל לצאת לדרך. 

לסיכומו של דבר, פיגמנט המלנין הקיים בעורנו הוא זה שקובע את צבעו. המלנין מפוזר בעור בצורה אחידה, כדי שמראה העור יהיה אחיד. כמות מלנין גבוהה יוצרת עור בעל גוון כהה, בעוד כמות מלנין נמוכה יותר יוצרת צבע עור בהיר.

זה כשלעצמו מסביר את העניין מדוע באפריקה החמה חיים אנשים בעלי עור כהה במשך דורי דורות ואילו במזרח אירופה שאינה משופעת בשמש חיים ילידי המקום הינם בהירי עור. פיזור בלתי אחיד של מלנין בעור יוצר כתמי הפיגמנטציה.

טיפול נכון אצל קוסמטיקאית פרא רפואית יכול להיטיב משמעותית את המצב להבהיר מאוד ואף להעלים את הכתמים.

מעוניינת בטיפול איכותי?
השאירי הודעה ואחזור אליך
עם הצעה מעניינת

דילוג לתוכן